A külvilági életünk fontos,de a belső életünk még fontosabb,mert cselekedeteink tükrözik vissza gondolatainkat.A gondolataink pedig érzelmeinken alapúlnak,melyek valójában vágyainkat testesítik meg .Minden érzelmünk gyökere vágyból ered.Ha a vágy nem teljesül megjelenik a düh.Ha azonban kielégül akkor mohókká és önelégültté válhatunk.Létre jön az egó, az én,mely elválaszt a végtelenségtől,mely azon túl van.Beteljesül egy vágyunk (büszkék leszünk),miközben valaki más vágya nem teljesült be.A ragaszkodásunk megköt,mely attól fél ,hogy elveszítjük, amit megszereztünk,vagy nem fogjuk elérni azt,amire vágyunk.Ezek jelentik a hét forrást,mely négy alapösztönünk terméke.
Mindannyian magunkénak mondhatunk néhányat e jellemvonások közül. Néha, rövid időszakokra alámerülünk a melankóliában és képtelenek vagyunk meglátni az átfogóbb képet. Szerencsére azonban legtöbbünk ne ennyire zárt. A legtöbb embernél, amíg hozzá nem fog az önfejlesztő munkához általában kever a kép, csúcsszerű pillanatokkal, amikor lelke keresztülragyog személyiségén. Az az ember azonban, aki nyitott saját szellemére és a lélek szintjén él, meglehetősen eltérő képet mutat és jellegzetességeit az idő nagy részében meg is tudja tartani.
Most nézzünk néhány példát jellemzően egós cselekvésekre :
Az egóból cselekvő ember jellemvonásai
- hajlamos a pesszimizmusra, gyanakvó és negatív, gyakran inkább a rosszat látja meg az eseményekben, és néha az emberekben is, semmint a jót;
- gyakran igen mogorva és lehangolt, száraz és cinikus humorérzéke van, ami azt is magába foglalja, hogy kegyetlen éllel ugrat másokat;
- hajlamos uralkodni mások felett, és feldúlttá vagy rosszkedvűvé válik, ha kihívásokkal kerül szembe;
- hatalmi játszmákba bonyolódik, és aggodalom vagy félelem gyötri amiatt, hogy másvalaki jobban teljesíthet, mint ő, vagy másokat nagyobbra értékelnek, vagy jobban megbecsülnek, mint őt;
- kritikus, ingerlékeny és türelmetlen
- negatív, panaszkodós, szeret pletykálni;
- kedvencei vannak, akiknek pártját fogja, akikkel szimpatizál, és néha összejátszik;
- alábecsüli az élettől kapott adományok értékét, , és nehéznek találja számba venni az áldásokat, melyekben részesült;
- katasztrófa, dráma és káosz kíséri életútját;
- elhagyatottnak, magányosnak érzi magát, és szétmorzsolódhat a stressz súlya alatt, annak ellenére, hogy külsőre erősnek látszik;
- bíráló, azt azonban nem szereti, ha őt bírálják vagy kritizálják;
- hisz a büntetés szükségességében, amíg másokról van szó, miközben saját tetteiért nehezen vállal felelősséget;
- bizalmatlan másokkal szemben és nehezen fogad el másokat egyenlő félnek;
- nehezen kezeli a más kultúrából vagy társadalmi csoportból származó embereket;
- gyakran nem tudja megvalósítani a helyzetében rejlő lehetőségeket.
A lélek jelentése
Az emberben az életnek és a személyiségnek a testtől független létezőként képzelt hordozója. Az ember belső valósága.
Vallásos és spirituális értelemben a halhatatlan részt, az örök elpusztíthatatlan eszenciáját jelenti az embernek, mely több hit szerint lélekvándorlás folytán több élőhöz is kapcsolódhat egymás után. A szellem a lélek és az élő test kapcsolatát valósítja meg. E kapocs a halállal feloldódik, a test elmúlásával rendszerint távozik e világból. Az antropozófia szerint a lélek olyan lény megjelölése, amely belső átélésre képes.A régebbi felfogásokhoz hasonlóan az antropozófia a szellem örök és halhatatlan voltáról beszél. A lélek az összekötő a szellem és a test között.A tudományos megfogalmazás szerint psziché, érzés, tudat, éntudat.
Néhány péda a lelkére hallgató ember jellemvonásaiból :
A lélek szintjén elő ember jellemvonásai
- Optimista és minden dologban a jót látja, hálás azért, amije van, és hisz az univerzum és minden benne létező csodájában;
- áldottnak érzi magát és bízik abban, hogy bármi történik is, az tanulását, fejlődését szolgálja;
- élvezi a baráti társaságot, de kedveli az egyedüllétet is, ritkán érzi magát magányosnak;
- általában véve boldognak érzi magát,nem táplál magában neheztelést vagy keserűséget;
- kedélye rendszerint derűs; erős, ugyanakkor gyengéd, örül mások sikerének, friss energiákat, örömöt és boldogságot hoz a társaságba;
- türelmes és nyitott, diszkrét és tiszteletteljes;
- gyakran igen egyszerűen él, szeret meditálni, kreatív és békés;
- elfogad minden fajt és minden társadalmi helyzetet, tiszteli a kulturális különbségeket;
- érzi, hogy szeretetben és oltalomban van része;
- lelkesül azért, hogy új elgondolásokat ismerjen meg, növekedjen és a lehető legtöbbet hozza ki magából;
- a nehézségeket kihívásoknak és a változás katalizátorainak tekinti;
- örömét leli abban, ha segíthet másokat fejlődni;
- felelősséget vállal tetteiért és nem hibáztat másokat;
- hajlamos békés harcosként fellépni az elnyomottak ügyében;
- mivel hisz a karmában, az "aranyszabály" szerint próbál élni
Ha összhangban élünk lelkünkkel sokkal egyszerűbbé és boldogabbá válik az élet. Szertefoszlik a félelmünk attól, vajon mi történik majd velünk.
Ha valaki megtud zavarni minket,akkor gyengébbek vagyunk nála.Ahogy a kínaiak mondanák : mindenki olyan nagy ember,amekkora dolog kihozza a sodrából.De,ha a "sodrunkban" haladunk az nem azt jelenti,hogy civilizáltan udvariaskodunk miközben elfolytjuk magunkban az ellenkezőjét annak,amit kimondunk és amit gondolunk.Ha így teszünk (akár a pénz érdekében egy állásban betöltött szerepünk kapcsán) akkor nagy munka árán fogjuk tudni ezt visszahozni,megtisztítani önmagunkban.
Hiszen egy idő után kettős személyiség jön létre és nem fogjuk tudni kik vagyunk valójában.amíg megerősödünk lelkileg,addig tartózkodnunk kell az ilyen társaságtól,ahol minket is megfertőzhetnek.Mikor a gyermek megszületik,őt is először óvják mindentől,amíg erőssé válik.Swami Rama felhívja a figyelmet,hogy elménket erős ellenőrzés altt kell tartanunk.Bármi történik nem hagyhatjuk magunkat kizökkenteni.Az autoszuggesztió lényege egy jógi esetében megegyezik a samkalpa-shaktival.Ne hagyjuk,hogy a gondolataink,érzelmeink stresszessé,depresszióssá tegyenek minket.Mi nem csupán a gondolataink,érzésein vagyunk,különben nem tudnánk azokat megfigyelni.Ha önmagunkban nem találjuk meg Istent,milyen Istent keresnénk a külvilágban?
Valójában a tárgyainkhoz ragaszkodunk és önmagunkba vagyunk szerelmesek.A ragaszkodás kötődést hoz létre.A szeretet szabadságot ad és önzetlenséget.Véget ér a probléma gyártás.Meg kell tanulnunk használni egónkat.Ne úgy használjuk, mint egy autót,amit csak fényesítünk,de sosem használunk.
Elménk és testünk nem sajátunk,ezt nem szabad elfelejtenünk,így nem esünk az egoizmus útvesztőjébe.A lelkünk erejét kell hagyni átsugározni,nem ellenállva elménkkel.Így nem fogja az elme saját maga önelégültségét kialakítani és hagyjuk,hogy egy magasabb inteligencia áramoljon át rajtunk.Ne akarjuk egónkat kielégíteni.Üzletelünk kapcsolatainkban : "Szeretlek,ha te is szeretsz engem".Közben azt mondjuk,milyen hülye a másik,mert én ezt megtudom tenni,de ő nem.
A legmagasabb szintű egó a lemondott egó,mikor egy magasabb inteligenciával forr össze.Az egó egy megtapasztaló,egy pilóta,nem pedig a tulajdonos.Ezt kell tudatosítanunk.Ha átadjuk az irányítást neki,az olyan,mintha egy alkalmazott irányítaná a céget,aki nem ért hozzá az elnök-vezérigazgató helyett.
Gondolkodás formáinak öt kategóriája
- helyes tudás (pramana)
- helyes tudás (viparyaya)
- fantázia (vikalpa)
- alvás (nidra)
- emlékezet (smriti)
Itt most külön csak a helyes és helytelen cselekvésről említenék még pár szót.
Helyes tudás
Ez mindíg tényeken alapul.Ennek három fajtája van.
- közvetlen tapasztalás
- szent szövegekből származó tudás
- következtetés
Ha valamiben pl.nem vagyunk biztosak, a szent szövegek,a tiszta forrás segíteni fog nekünk.
Helytelen tudás
Ehhez forma nem rendelhető és nem áll biztos alapokon,pl. mikor a sivatagban vizet látunk.Arra vetjük utunkat de kiderül hogy csak délibáb volt az egész.De ez nem a fantázia.A helytelen tudás,elménk kémiai anyagaira épül.Azért láttuk a vizet,mert szomjasak voltunk.Mikor egy kötelet kígyónak látunk,az is a helytelen tudás tartományába tartozik.
Online bejelentkezés konzultációra : Bejelentkező Űrlap
Online bejelentkezés konzultációra : Bejelentkező Űrlap
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
A hozzászólásodban kérlek írd meg, hogy válaszadás esetén hogyan szólíthatlak!😊 Köszönöm